Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Cestujeme s Františkem Nepilem

 

  CESTUJTE!  Obrazek

Chtěli byste poznat kus světa, ale nevíte jak? Chtěli byste toho hodně vidět, ale neměli jste dosud příležitost? Nevadí. Udělejte si ji! Máte alespoň zdravé nohy a ty se nám právě k tomu hodí! Cestujte pěšky! Tím způsobem se nejdokonaleji seznámíte s krajem, který chcete poznat i s lidmi a jejich zvyklostmi. Je to nejvolnější způsob cestování, protože nejste vázáni na sjízdné cesty. A co víc, je to způsob nejlacinější - a to je v dnešní době pro nás dvojnásob důležité!

Plán cesty

Nejdříve si uděláme plán cesty. Vyhýbáme se krajům fádním, rovným a bezlesným. Vybereme si zajímavosti a pamětihodnosti krajiny, najdeme na mapě a vyznačíme směr naší cesty. Propočítáme si kilometry (přesně!) a podle nich si rozvrhneme, kolik dnů bude výlet trvat. V hornatých krajích ujdeme vždy o hodně méně než v nížině. (Ve vyšších horách téměř o polovinu.) S tornou na zádech ujdeme asi 3 km za hodinu. Od celkového času musíme odčíst čas na vaření, na prohlídku památek apod. Je samozřejmé, že tyto rozpočty děláme podle speciálky.

Co s sebou

Co nejméně věcí! Lehké oblečení na den, tepláky na noc. Svetr s sebou! Vždy pevné, "ochozené" boty, nikdy ne střevíce! A dále mycí potřeby, šití, jídelní misku, lžíci, pořádný nůž, lékárničku, zásobní trenky, tričko apod. Osobní doklady s sebou. Jenom ne zbytečnosti, které zabírají místo v torně. Z jídla především cukr, sůl, čaj a polévkové kostky; chléb a konservy a ostatní věci možno koupit na místě. Vše v krabici nebo v plátěných pytlíčkách, nic v papírovém sáčku. Při balení měkčí věci pod záda. A vše do torny, nic nenést v rukou! Tornu se širokými popruhy, úzké kožené příliš škrtí!

Peníze

Zase rozpočet. Na den vychází útrata 20 - 30 Kčs. Mimo to počítejte s drahou. Rozpočet závisí na nákupu jídla. Značnou část tvoří pohlednice a známky, vstupné do hradů apod. Např. osmidenní výlet Českým rájem mě přišel na 280,- Kčs (i s drahou, která stála 120 Kčs z Prahy a do Prahy). A za ty necelé tři stovky jsem poznal Kokořín, Bezděz, Valdštejn, Hrubou Skálu, Trosky, Kost, Humprecht a spoustu jiných menších hradů a samozřejmě Prachovské skály. Šetrnost budiž nám prvním příkazem. Pryč od cukráře, zvláště z počátku, než se naučíme odhadovat denní výdaje.

Jak cestujeme

Šetříme časem. Zbytečné loudání, odpočívání, pozdní vstávání a prohlížení věcí méně zajímavých - to vše nám ukrádá čas. Nakonec bychom musili kvůli těmto chviličkám vynechat krásné a zajímavé věci. Ráno a večer vaříme jídlo hodnotné jako normální obědy, v poledne jen "svačíme". Tímto způsobem uspoříme velmi mnoho času. Vždy alespoň jednou denně vařme jídlo teplé!

Styk s lidmi

Vyhýbáme se nepříjemnostem, ale když už k nim dojde, omluvíme se. S lidmi mějme trpělivost: jistě se setkáme se zvědavostí starých lidí nebo i s jejich posměšky apod. Styk s lidmi je však velmi zajímavý, zvláště v krajích s odlišným nářečím. Nevyhýbejme se mu. Buďme si však vědomi, že jsme representanty svého stavu, města, kraje apod. Podle nás soudí ty ostatní. Pamatuji si, jak loni na Slovensku nás jedna paní pohostila proto, že jsme byli první lidé z Prahy, se kterými mluvila. Na odchodu nám řekla: To jsem ráda, že jsou ti Pražáci tak hodní - ačkoliv jsme pro ni vůbec nic neudělali. Jednejme proto s lidmi přímo a bezelstně. Venkovští lidé mají méně smyslu pro humor a nebudou chápat naše nevinné žertíky tak jako lidé ve městě. Nemáme-li stan, požádáme o nocleh. Lidé nás nechají vždy vyspat, vidí-li, že jsme zdvořilí. Chovejme se proto vždy tak, abychom připravili dobrou půdu těm, co přijdou po nás se stejnou prosbou.

Kam nejdříve?

Záleží na tom, kolik máme peněz. Máme-li málo, pustíme se do krajin nejbližších. Naše republika je přece tak krásná! A máme-li více, půjdeme dál. Za 900 Kčs jsem prošel Slovensko od Bratislavy do Tater. (Z toho dráha 750 Kčs.) Ovšem, šetřil jsem hodně. Slovensko je t. č. velmi drahé - potraviny tam stály až dvojnásobnou cenu než u nás. Tož najděte si mapu republiky a vyberte si: Český ráj, Krkonoše, Krušné hory, Šumavu, Posázaví, Moravský Kras, Jeseníky, Beskydy, Slovensko . . .

Šťastnou cestu a nádherné počasí!!

Napsal F. Nepil


Dobrá polovina rad mladého Františka Nepila už dávno neplatí, ale pro ty z nás, kdo tohoto spisovatele milujeme, má tento patrně jeden z jeho prvních novinových článků velký půvab. Nemám pravdu?